Dnes je na trhu niekoľko rôznych druhov LED svietidiel. Na čo si dať pri kúpe pozor, aby sme s našou lampou boli dlhé roky spokojní? Prečítajte si niekoľko základných tipov.   
 

Použitý typ LED diódy

V súčasnosti sú na trhu svetlá s viacerými druhmi LED diód:
 
V nedávnej minulosti všetky LED svietidlá a dnes ešte stále veľa z nich používajú klasické SMD diódy alebo SMD čipy.
Tieto malé svietiace plôšky sú umiestnené na polovodičoch, a keďže sa tieto pri prechode prúdu zohrievajú je maximálna možná plocha čipu obmedzená na niekoľko mm².
Štvormiestne číslo za označením SMD (napr. 3528) potom udáva rozmer čipu, ktorý je v tomto prípade 3,5 x 2,8 mm.
SMD diódy sa dodnes s úspechom využívajú pri svetelných pásoch a plochých paneloch.
 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt smd dioda                             Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt smd bulbs
 
 
Modernejšie súVysoko výkonné aleboHigh Power LED, ktoré produkujú medzi 80-100 lumenov svetla na 1Wvýkonu a rozptyl svetla je okolo 60°. Tieto vysoko svietivé diódy sú veľmi efektívne  a v súčasnosti sú jedny z najviac používaných. Práve preto sú použité aj vo väčšine našich svietidiel.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt high power led                                  
 
Najmodernejšie sú dnes (M)COB LED.
Tieto používajú čipy, ktoré sú obdobou SMD čipov, len vytvára väčší celok, čím sa dosiahne vyššia svietivosť na použitú plochu. Tieto čipy prilepené priamo na (väčšinou hliníkovú) základňu, aby sa zabezpečilo lepšie chladenie a tak je výsledná teplota svietidla často nižšia ako u ostatných typov.
Tieto diódy dosahujú najlepší svetelný výkon na 1 W (100 – 120 lm), preto sa používajú do silnejších a výkonnejších svietidiel.
 
              DS-1006 B3*1 W
 
 
Filament LED žiarovky,alebo žiarovky s LED vláknom sú najnovším typom žiaroviek na trhu. Vlákna sú umiestnené v sklenenej banke ako klasická žiarovka 
a každé vlákno má spravidla 0,9 W. Takže výkon žiarovky sa dá ľahko spočítať, ak má žiarovka 4 vlákna ako na našom obrázku, má príkon 3,6W. nevýhodou je, že zatiaľ sa do „klasickej“ žiarovky nedá dať viac ako 6 – maximálne 8 vlákien a tak je ich výkon pomerne nízky. Ich veľkou výhodou je ale rozptyl svetla, ktorý je obdobný ako u klasickej žiarovky.
 
 
 Svietivosť

Svietivosť býva vyjadrená najčastejšie svetelným tokom v lumenoch (lm) a pri výbere LED žiarovky je práve ona jedným z najdôležitejších kritérií. Väčšina ľudí ešte stále porovnáva iné zdroje svetla s klasickými žiarovkami. Preto sme pre Vás ako pomôcku pripravili  tabuľku, kde sú uvedené orientačné hodnoty svietivosti klasických žiaroviek.
U nami ponúkaných High Power LED svietidiel je svietivosť viac-menej priamoúmerná výkonu takže celkovú svietivosť lampy vypočítame tak, že vynásobíme počet 1 Wattových LED diód x 80 (svietivosť 1 diódy). Porovnaním s hodnotami v tabuľke rýchlo zistíme, aké svietidlo potrebujeme. U SMD diód táto úmera celkom neplatí a preto hľadajte údaj o svietivosti na obale, alebo na WEB stránke dodávateľa. 
Upozornenie: Mnohí výrobcovia neudávajú svietivosť svojich lámp, iba ich výkon. Ale mnohé lacné LED žiarovky staršieho typu majú takú slabú svietivosť, že sa s nimi klasické žiarovky alebo žiarivky plnohodnotne nedajú nahradiť. Preto vždy hľadajte údaj o svietivosti a bez neho si radšej kúpu rozmyslite.
 

Farba svetla

Je rovnako dôležitá ako svietivosť. Existujú svetlá, kde sa dá farba svetla regulovať ( ako u našich stropných svietidiel) ale v princípe sa delí na tieto základné farby:

Teplá biela (warm white).Farebné spektrum 2700 - 3500°K.
Má príjemný teplý žltý nádych a nižšiu svietivosť ako ostatné dva druhy, preto je vhodná do obytných miestností kde chceme vytvoriť príjemnú atmosféru, ale kde nepotrebujeme silné svetlo, ako napríklad na čítanie.
Denná biela (daylight white) Farebné spektrum (4200 - 4500°K). 
Je najpodobnejšia klasickej žiarovke a má dobrú svietivosť. Predmety pri tomto svetle pôsobia prirodzene, preto je vhodná do obytných miestností ale aj kancelárií, predajní a ďalších priestorov.
Studená biela (cold white) Farebné spektrum (6000 - 6500°K). Má biele, ostré svetlo a predmety ňou osvetlené majú chladný nádych. Keďže takéto svetlo je jasnejšie, je vhodné na osvetlenie kancelárií, pracovní alebo do lámp na čítanie. .
Tip pre kupujúcich: Všeobecne platí, že čím je svetlo LED žiarovky chladnejšie, tým má vyššiu svietivosť, preto si zvážte, akú farbu svetla použijete, aby ste sa cítili v priestoroch príjemne a zároveň dostatočne videli. Zavolajte nášmu predajcovi, určite sa dohodnete na zapožičaní vybraného typu svietidla.
Farba svetla je záležitosťou osobného vkusu a konkrétnych potrieb, preto ideálne je si najprv odskúšať ktorá vám sadne lepšie. Skúšajte v noci, potme a bez iných zdrojov svetla!
 

Uhol rozptylu svetla

Nepodceňujte nikdy tento údaj. Ani silná žiarovka s úzkym uhlom rozptylu vám neosvetlí celú miestnosť. Ak práve kupujete náhradu za hlavné izbové osvetlenie, hľadajte žiarovku so širokým uhlom rozptylu. Ak potrebujete osvetliť len určitú plochu (drez v kuchyni alebo obraz na stene) vyberte si niektorú z našich bodoviek. 
 
 

Pätica respektíve druh závitu u žiaroviek

LED žiarovky sa vyrábajú so všetkými bežne používanými päticami resp. závitmi.
Tu sú obrázky jednotlivých typov:

Pred kúpou sa presvedčte, ktorý typ má Vaša lampa. Alebo nahraďte celé svietidlo niektorou z našich lámp.
 

Napájanie

Väčšina dnes ponúkaných LED svietidiel používa 12 V napájanie, preto treba pamätať na to, že k Vašim novým svetlám kúpeným inde budete ešte musieť kúpiť vhodný zdroj. A hlavne pri rekonštrukciách si najprv premyslite, či máte tento zdroj kde umiestniť a kadiaľ natiahnete nové káble. Všetky nami ponúkané svietidlá už tento zdroj obsahujú a preto sa pripájajú jednoducho na existujúci 230 V kábel. Zvážte preto, či nie je jednoduchšie namiesto výmeny starej žiarovky (+ kúpy zdroja a výmeny káblov) vymeniť Vašu starú bodovku za novú, modernú, za cenu nižšiu, ako je cena bežne na trhu dostupných LED žiaroviek a svietidiel.
 

A rada na záver

Na tomto Webe nájdete všetky potrebné informácie a tak by výber toho správneho svietidla na našich stránkach pre Vás nemal byť žiadny problém. Ale ak predsa váhate, zavolajte nášho predajcu a dohodnite si osobné stretnutie.